McKenna Trophy

2bitsTwo Bits    Margo Goldfarb, rider

The McKenna Trophy, given in memory of Joan McKenna, is awarded to the high score purebred or halfbred Connemara at Preliminary level or above, competing at US Equestrian Federation recognized events

  • The pony must be registered with the ACPS or an ICCPS Society and with USEF.
  • The pony’s breed must be specified as Connemara or half-bred Connemara with the respective discipline organization.
  • The current owner, rider or lessee may be required to be a member of the applicable national organization
 

Clifden Trophy


Cedar Moira Rua, Cadence Kueker

The Clifden Trophy, donated by D.J. Moore and Laura Balding, is awarded to the purebred Connemara with the highest score in US Equestrian Federation Pony Hunter Divisions

  • The pony must be registered with the ACPS or an ICCPS Society and with USEF.
  • The pony’s breed must be specified as Connemara or half-bred Connemara with the respective discipline organization.
  • The current owner, rider or lessee may be required to be a member of the applicable national organization
 

Seldom Seen Trophy


Goliath – Christiane Noelting, rider


The Seldom Seen Trophy is awarded to the highest placed Purebred or Halfbred Connemara ridden by a Junior at USEF Dressage Competitions

  • The pony must be registered with the ACPS or an ICCPS Society and with USEF.
  • The pony’s breed must be specified as Connemara or half-bred Connemara with the respective discipline organization.
  • The current owner, rider or lessee may be required to be a member of the applicable national organization
 

USEF Horse of the Year (HOTY)

PB Connemara Mare
1) Thurman Sienna, Christine Chatham, NY
2) Oakfields Peridot, Susan McConnell, VA
3) Tre Awain Dare To Dream, Margaret McNicol, OH

PB Connemara stallion or gelding
1) Oakfields Jameson, Susan McConnell, VA
2) Blue Ridge Monroe, Dr. Jill McNicol, OH
3) Cool Springs MacArthur, Dr. Jill McNicol, OH

PB Connemara Hunter
1) Oakfields Peridot, Susan McConnell, VA
2) Oakfields Jameson, Susan McConnell, VA
3) New Moon Stella Bella, Nancy H. Winter, VT
4) Landsdown Promise of Summer, Marilyn Z. Cheek, VA
5) Thurman Sienna, Christine Chatham, NY
6) Oakfields Ennis, Susan McConnell, VA

HB Connemara Hunter
none

PB Connemara Jumper (open)
1) Sky Miles, Luke Sassi, PA
2) Crown Lightfoot Laddie, Ponies Unlimited, NJ
3) *Coral Misty Ciara, Bobby Bolger, MA
4) Northern Victory, Charlotte Zovighian, CA
5) Hideaway Special Delivery, Cathy Blackmon, NC
6) Star Spangled Banner, Shelly Zimmerli, VA

Halfbred Connemara Jumper (open)
1) Ryleyspence, Bridget Barton, OR

PB Connemara Eventing
1) Cobblestone Ivy, Coralee Richardson, CO
2) Orion's Sweet Rubio, Haley Turner, CA
3) Labras Leannon, Jennifer Garutti, NJ
4) Sir Teddington, Sandra Holden, NY
5) Northern Victory, Charlotte Zovighian, CA
6) (Tie) Bantry Bay’s Erin, Susan Perry, MA and Free Rayn Majesty, Brianna Gamache, CA 

Halfbred Connemara Eventing
1) Fate's Patriot, Laura Duhamel, GA
2) (Tie) – Curtiswood Prince of Tides, Leah Wolk, CA
and Labras Leannon, Jennifer Alison Garutti, NJ
3) Stellaluna, Anne M. Ryan, WA
4) Morning Glory’s Belle Fille, Janet Gunn, VA
5) S.R. Perseus Pleasure, Marilyn Cheek, VA

PB Connemara Dressage
1) Big Bear’s Royal Finnegan, Patricia Bevan, VA
2) Kynynmont Cooper O’Grady, Pam Liddell, PA
3) Lone Oak Cedar’s Grace, Yvette Stahr, CA
4) *Meelick Island Swank, Carroll Ann Bowers, SC
5) *Smaragaid Cliff, Karen Laden, CO
6) Goliath, Christiane Noelting, CA

Halfbred Connemara Dressage
1) Fifinella GCF, Bonnie Canter, TX
2) Kynynmont Gunsmoke's Gideon, Pam Liddell, PA
3) Grand Irishman, Julie Hodgeveen,  ME
4) JEF Anna Rose – Christina Keim, NH
5)(Tied) Kynynmont Shenanigans – Christine Thompson, OH
and Gallo’s Heavenly Breeze – Katie Pinner, VA

 

 

 

ACPS/USDF All Breeds awards

ADULT AMATEUR

First Level – Grand Irishman, Julie Hoogeveen (*Annilaun Oscar x Prized Diamon) 63.235

Second Level – Camden, Maria Ernst (Hillside Robert MacDaire x PJ’s Lullaby) 62.557

Training Level – 1. Lone Oak Cedar’s Grace, Yvette Stahr (Bantry Bay’s Dillon x Bien Mallins High Hopes) 70.385;
2. *Sir Teddington, Sandra Holden (Hayselden Bacchus x Cleggan Star) 65.000

JUNIOR/YOUNG RIDER

Third Level – Big Bear’s Royal Finnegan , Molly Ryan (Big Bear’s Blue Royal x Big Bear’s Lily) 62.821

Training Level – Kynynmont Laney, Macenna Sylvia (Sir Galen’s Gild of Ledgewood x Greystone Adirondack Roseanna) 65.682;
2. Catskill Nola, Grace Baierl (Tre Awain Dobh McDuff x Cobweb Allison) 63.907

MUSICAL FREESTYLE

First Level – Guinness, Pearlie Rohrbacher (Glynmary Chieftain x Glynmary Meadowlark) 70.367;
2. JEF Anna Rose, Christina Keim (Tre Awain Dobh McDuff x Annika) 67.167

VINTAGE CUP

First Level - *Castle Monarch, Karen Ball (Castle Comet x Orphree Schueracher) 67.656

Third Level - Thurman Richardson, Julie Edwards (Landgate Bluebeard x Aladdin’s Rhiann) 63.334

Training Level - Lone Oak Cedar’s Grace, Yvette Stahr (Bantry Bay’s Dillon x Bien Mallins High Hopes) 70.385

 

OPEN

First Level – 1. *Smaragaid Cliff, Amber Clark (Munkholm Cobbergate x Shamrock Bright Roxanne) 68.150;
2. *Castle Monarch, Karen Ball (Castle Comet x Orphree Schueracher) 67.656;
3. Big Bear’s Omega, Lauren Abernathy,, (Fergus x Big Bear’s Aurora) 63.824;
4. Grand Irishman, Julie Hoogeveen (*Annilaun Oscar x Prized Diamon) 63.235.

Fourth Level – 1. Kynynmont Cooper O’Grady, Erin Freedman (*Gun Smoke x Kynynmont Moira) 66.542.

Intermediate 1 – 1. Kynynmont Gunsmoke’s Gideon, Jessica Jo Tate (*Gun Smoke x Kynynmont Tara) 67.434.

Prix St. George – 1. Kynynmont Gunsmoke’s Gideon, Jessica Jo Tate (*Gun Smoke x Kynynmont Tara) 69.485.

Second Level – 1. Camden, Maria Ernst (Hillside Robert MacDaire x PJ’s Lullaby) 62.557.

Third Level – 1. Kynynmont Sterling O’Grady, Erin Freedman (Healing Springs Willem O’Toole x Kynynmont Moira) 65.064;
2. Thurman Richardson, Julie Edwards (Landgate Bluebeard x Aladdin’s Rhiann) 63.334;
3. Big Bear’s Royal Finnegan , Molly Ryan (Big Bear’s Blue Royal x Big Bear’s Lily) 62.821.

Training Level – 1. Lone Oak Cedar’s Grace, Yvette Stahr (Bantry Bay’s Dillon x Bien Mallins High Hopes) 70.385;
2. – Kynynmont Laney, Macenna Sylvia (Sir Galen’s Gild of Ledgewood x Greystone Adirondack Roseanna) 65.682;
3. *Sir Teddington, Sandra Holden (Hayselden Bacchus x Cleggan Star) 65.455;
4. Catskill Nola, Grace Baierl (Tre Awain Dobh McDuff x Cobweb Allison) 63.907.

 

 

ACPS/USEA Eventing

Purebred and Halfbred winners at Beginner Novice through Advanced

Beginner Novice (PB)
Tullymor’s Houdini,  Owner: Werner Geven,  Rider: Lily Barlow  (Fieldstream Riley x Kahula)

Beginner Novice (HB)
Stoneybrook Bally Blue, Bruce Hill   (King King x Stoneybrook Bally Clare )

Novice (PB)
Cnoc An Oir, Owner: Clucas Farms, LLC Rider: Cadence Clucas  (Frederiksminde Hazy Match x Tullykyne Princess )

Novice (HB)
Labras Leannon, Jennifer Garutti   (*Hayselden Perseus x Laurel )

Training (PB)
Cobblestone Ivy , Owner: Addison Riddlesperger Rider: Coralee Richardson (MGRM Brigadoon x Loughin’s Island Mist)

Training (HB) 
Orion’s Sweet Rubio , Haley Turner. (Skyview Orion x TB)

Preliminary (PB) 
WH Top Gun, Owner: Jim Kilcrease Rider: Elliott Blackmon    (Gun Smoke x Ballywhim Candace) 

Preliminary (HB) 
Denver’s Twobits, Owner: Sally Eyles Goldfarb Rider: Margo Goldfarb, (Aladdin’s Denver x TB )

Intermediate (HB) 
Rochambeau, Susan Jellum  (Aladdin’s Denver x TB)

 

Join ACPS

After you have joined ACPS, you may register and log in as a member to access the Members Only site which includes the directory.

Search the Site

Member Login