ACPS Awards

Achievement

2019 Achievement Awards

Competitive

In-Hand

Certificate
Cobblestone Sandpiper (*Smaragaid Cliff x Four Loch’s Perfect Storm) O: Pat Ashworth

Hillcreek Celtic Bug (*ArdCeltic Art x Tre Awain Cashela Bay) O: Lori Johnson

Piedmont Herman (Balmullo’s Beacon x Ruby) O: Gardner Cook

South Ridge Aileen (South Ridge Duncan’s Honor x Squishbob) O: Kimberley Sterl

Bronze
Folklore Grainne (*Kilfeora Windy Isles x Folklore Honor Larkin) O: Suzanne Antilla

Ivydell Prudence (Balius Turlough x Alki Zenith) O: Paulette Moak

Windy Hollow Tamarack (Aluinn Durango x Caraway Gilly) O: Tracy Roettiger

Silver
MacBradaigh’s Irish Whistle (Maplehurst Michael McDaire x Elphin Kookaburra) O: Sally Oxnard

Award of Excellence
MLC Rocky River Morn’ (Morning Glory’s Ilyushin x Brambleridge March Mayhem) O: Constance Brown

South Ridge Thistlebit (Trout Ranch Malarkey x South Ridge Chloe) O: Kimberley Sterl

Sparrow’s Owen (Grange Finn Sparrow x Savings Carrie) O: Megan Harris

Hunter

Certificate
South Ridge Aileen (South Ridge Duncan’s Honor x Squishbob) O: Kimberley Sterl

Silver
Bright Star (Greystone Ian McVai x Sierra) O: Lynn Harrington

Gold
Ivydell Prudence (Balius Turlough x Alki Zenith) O: Paulette Moak

Award of Excellence
Landsdown Promise of Summer (Scottsway Bali Hai x Tre Awain Etain) O: Marilyn Cheek

Dressage

Certificate
Coastal Tranquility (Hillside Robert McDare x Canaela) O: Stella Marsh

TBF Sweet Malachai (TBF Sweet Independence x Halo’s Creek) O: Jenny Youngblood

TBF Sweet Tierney (TBF Sweet Independence x Bacchea) O: Jenny Youngblood

VSH Devine Alexandra (Tullymor’s Ned Devine x Missy) O: Susan Dudasik

Bronze
New Heart’s Patriot (Cornerstone’s Indelible x New Heart’s Morning Glory) O: Carli McKelvey

Tulach Mhor Dew (Field Stream’s Riley x Go Baby Slew) O: Kathee Cook

Silver
Braemar Peace (Gentle Cascade x Atlantic Promise) O: Nicola O’Connell

Don’t Think Twice (DaCaprio x Windy Hollow Lilia) O: Katherine Short

Gold
BSF Finnegan (*Ballywhim An Luan x Bella Fleck) O: Nicola O’Connell

S.R. Irish Envoy (Greystone Ian McVai x Glenmary Absinthe) O: Marilyn Cheek

Award of Excellence
*Kilfenora Brighana Day (Windy Day x Mac’s Bar) O: Karen Shaw

Kynynmont Maxwell (Rill’s Lothlorien x Kynynmont Cameo of Ledgewood) O: Patricia Howell

Labra’s Leannon (*Hayselden Perseus x Laurel) O: Jennifer Garutti

Award of Excellence  (Western)
Nora Rose (Skyview’s Orion x Sara Sue) O: Shelly Feldner-Schuerman

Eventing

Certificate
TBF Sweet Malachai (TBF Sweet Independence x Halo’s Creek) O: Jenny Youngblood

TBF Sweet Tierney (TBF Sweet Independence x Bacchea) O: Jenny Youngblood

Bronze
New Song’s Freedom (*Smaragaid Cliff x Wildwych Lucy) O: Lee Thomas

Silver
Coastal Tranquility (Hillside Robert McDare x Canaela) O: Stella Marsh

South Ridge Aileen (South Ridge Duncan’s Honor x Squishbob) O: Kimberley Sterl

Award of Excellence
Labra’s Leannon (*Hayselden Perseus x Laurel) O: Jennifer Garutti

*TBS Declan Pondi (Dexter Leam Pondi x Dandy Sparrow) O: Megan Harris

Jumper

Certificate
South Ridge Aileen (South Ridge Duncan’s Honor x Squishbob) O: Kimberley Sterl

Bronze
*TBS Declan Pondi (Dexter Leam Pondi x Dandy Sparrow) O: Megan Harris

Award of Excellence
RR Cool Play (Bentley O’Dea x Corner Oak Penelope) O: Ryder Richardson

Gold (Western)
Nora Rose (Skyview’s Orion x Sara Sue) O: Shelly Feldner-Schuerman

Non-Competitive

Driving 

Bronze
MacBradaigh’s Irish Whistle (Maplehurst Michael McDaire x Elphin Kookaburra) O: Sally Oxnard

Award of Excellence
Lanie’s Lad (*ArdCeltic Art x Tricreek Greystone B’elanna) O: Kimberly Stover

Therapeutic Riding/Driving

Bronze
Ripleigh’s Abra Cadabra (Ripleigh x Lean On The Wind) O: Carolyn McEvitt

Silver
Balmullo’s Dundee (Concord River Roaringwater Bay x Oak Hill’s Sweet Ashley) O: Kathleen Nebel

Award of Excellence
Crib Glas Mandolin (Bobby Brown x G.G.’s Dove) O: Carolyn McEvitt

Foxhunting

Certificate
Mega Luck (Minyfford Megastar x Balmullo’s Matilda) O: Kim Harrison

New Song’s Courageous Son (*Smaragaid Cliff x *Glenormiston Rossleague) O: Nancy Dillon

Bronze
Ceili Coral Isles (*Kilfenora Windy Isles x Coral Misty Ciara) O: Erin Driscoll

Gold
Cady O’Daly Durango (Tre Awain Goldsmith x Katie) O: Roxanne Wells

*TBS Declan Pondi (Dexter Leam Pondi x Dandy Sparrow) O: Megan Harris

4-H

Bronze
Landsdown Promise of Summer (Scottsway Bali Hai x Tre Awain Etain) O: Marilyn Cheek

Pony Club

Certificate
Ripleigh’s Abra Cadabra (Ripleigh x Lean On The Wind) O: Carolyn McEvitt

RMF Time of O’Reilly (Morning Glory’s Ilyushin x RMF Irish Rose) O: Stella Marsh

Bronze
Coastal Tranquility (Hillside Robert McDare x Canaela) O: Stella Marsh

About the Award

Points awarded for 1st-6th place at Recognized competitions sponsored by national organizations and other competitions.

Requirements

Submit Results

Deadline: December 31
Selected by: Awards Chair

Report Forms